Garanti poliçesi

OTOring.com garanti Politikası hakkında:

OTOring.com garanti politikası, ürünü satın aldıktan sonra malzeme, tasarım ve işçilik hatalarına karşı koruma altında kalmanıza yardımcı olur. Seçilen ürünlerde ve satıcı olarak kabul edildiğimiz durumlarda, TR(Turkiye)BAE(Birlesik Arap Emirlikleri) ABD(USA) ve AB(EU)deki tüm alıcılara satın alınan uygun ürünler için on iki (12) ay garanti verilecektir. Ürünlerin bizim dışımızdaki bir satıcı aracılığıyla satın alındığı durumlarda ilgili satıcının garanti koşulları geçerli olacaktır.
Apple ürünleri hariç (Aksesuar garantisi: 1 yıl), diğer elektronik cihaz aksesuarları, teslim tarihinden itibaren altı (6) ay garantiye tabidir. Ürünün garantisi, ürünün teslim tarihinden itibaren başlar.
Garanti talebi sırasında sağlanan adres, talep edilen ürünün teslim alma ve teslimat adresi olarak kaydedilecektir. Bu değiştirilemez.
Garanti onarımları yetkili servis merkezleri tarafından gerçekleştirilecektir. Ürünlerin bizim dışımızdaki bir satıcı aracılığıyla satın alındığı durumlarda ilgili satıcının garanti koşulları geçerli olacaktır.
Garanti hizmetlerinden yararlanmak için seri numarasını doğrulamak ve garanti süresini doğrulamak için orijinal fatura gereklidir.
Lojistik yardım senaryolarında, garanti kapsamındaki birimler için garanti onarım süresi, ürünün alındığı tarihten sevkıyata kadar yirmi beş (25) iş günüdür.
Tüm ürünler garanti kapsamında değildir; garanti avantajları içerip içermediğini öğrenmek için her zaman ürün listesini kontrol edin.
Bu garanti koşulları kapsamındaki onarım veya değiştirme, garanti süresinin uzatılması veya yenilenmesi hakkını sağlamaz. Garanti koşulları cihazınızın üreticisine uygundur.
Ürününüz tamir edilemiyorsa ancak hâlâ üreticinin garantisi altındaysa, yenisini göndereceğiz (aynı satıcıdan) veya yedek parça mevcut değilse size tam olarak geri ödeme yapılacaktır.
Müşteri, nakliye sırasında herhangi bir zarar görmemesi için ürünün orijinal kutusunda paketlendiğinden veya güvenli bir şekilde sarıldığından emin olacaktır. Paketlemenin güvenli bir şekilde yapılmaması ve hasara yol açması halinde OTOring.com bundan sorumlu olmayacak ve talep edilen ürün, servis yapılmadan müşteriye iade edilecektir.
OTOring.com dışındaki satıcılar tarafından sağlanan garanti hizmetleri OTOring.com’un sorumluluğunda değildir. Buna yedek parça bulunabilirliği, onarım süresi ve/veya onarımın kalitesi de dahildir. Müşteri şikayet veya başka bir endişe durumunda doğrudan garanti hizmeti sağlayıcısıyla iletişime geçmelidir.
Garanti kapsamındaki ürün için sizden bir miktar ödemenizi isteyecekleri ve onarım fiyatını reddettiğiniz garanti talebinde bazı servis merkezlerinin politikası geçerli olabilir.

Hizmet Politikası:

Cihazlardaki Kişisel Veriler ve bilgiler müşterilerin sorumluluğunda olup, müşterilerin cihaza bakım yapmadan önce verilerinin yedeklemesini yapmaları, FMI’yı kapatmaları, kilidi/şifreyi kaldırmaları tavsiye edilir.
Cihaz bilgilerinin veya müşteri onayının alınması için gereken süre, onarım işleminin Geri Dönüş Süresine (TAT) dahil değildir.
Ürününüzü onarıma göndererek, bize ve tamirciye iletişim bilgilerinizi yalnızca onarım hizmetiyle bağlantılı olarak gerekli olduğu şekilde kullanmamıza izin vermiş olursunuz.
Müşteri, garanti talebi sırasında verdiği tüm bilgilerin doğru olduğunu teyit eder.
Cihazın servise sunulması için ekran koruyucuların müşteri tarafından çıkarılması gerekmektedir.
Garanti aşağıdaki koşullar altında kapsanmayacaktır:
Kusur veya hasar, müşterinin yanlış kullanımından ve kullanım talimatlarına uymamasından kaynaklanır.
Ürün üzerine sıvı dökülmesi.
Yetkisiz onarımların yapıldığı ürün.
Teslim Alma ve Teslimat Politikası:

Müşteri, ürünün orijinal kutusunda paketlendiğinden ve güvenli bir şekilde sarıldığından emin olmalıdır. Kargo esnasında oluşabilecek hasarlardan OTOring.com sorumlu değildir.
Müşteri, ürünü ve aksesuarlarını teslim alırken kargo şirketine teslim etmelidir (elektronik cihazlar arasında kulaklık, pil, şarj cihazı bulunabilir ancak bunlarla sınırlı değildir).


Garanti Sağlayıcılar:

Cihazın garantisi, üretici firma veya yetkili servis sağlayıcısı tarafından sağlanmakta olup, üreticinin kullanım kılavuzunda veya üreticinin resmi internet sitesinde yer alan garanti politikalarına tabidir. Garanti hizmeti talebinde bulunmak için müşterinin kural ve düzenlemeler uyarınca doğrudan üreticilerle veya yetkili servis merkezleriyle iletişime geçmesi gerekir.
Yetkili servis merkezi tarafından verilen garanti hizmetleri OTOring.com’un sorumluluğunda değildir. Buna yedek parça bulunabilirliği, onarım süresi ve/veya onarımın kalitesi de dahildir. Müşteri şikayet veya başka bir endişe durumunda doğrudan garanti hizmeti sağlayıcısıyla iletişime geçmelidir.
OTOring.com, en yüksek kaliteyi sağlamak amacıyla bazı cihazlara kendi garantisini vermektedir.

OTOring.com alinan,satilan,takas edilen,iade edilen,yenilenen hic bir urun ve islemden sorumlu degildir.

OTOring.com sadece B2B ve Online Magaza hizmeti sunan bir platformdur.Musteri ve urun guvenligi icin musterilerimizin dolandiriciliga karsi ESKROW hizmeti ve Mallarin kalitesinden emin olmak icin’de EKSPER hizmeti almalarini onemle tavsiye ediyoruz.